KATEGORIE
Darmowe ogłoszenia lokalne
Dodano: 2018-08-30

USG - historia, działanie i zastosowanie.

Array

Badanie ultrasonograficzne, znane pod nazwą USG, to powszechnie wykonywane badanie diagnostyczne, które pozwala na uzyskanie obrazu tkanek i narządów człowieka. Skąd wzięło się USG? Na czym polega badanie i jakie są jego rodzaje?

 

Jak to się wszystko zaczęło?

Ultrasonograf nie zawsze znajdował swoje zastosowanie w medycynie. Jego pierwotnym przeznaczeniem był pomiar odległości przy pomocy fal dźwiękowych. Dzięki niemu możliwe stało się określenie głębokości mórz i oceanów. Tego typu badania, wykorzystujące fale dźwiękowe, mają swój początek już w XIX wieku. Pierwsze próby wykorzystania ultrasonografu w diagnostyce, miały jednak miejsce podczas II wojny światowej. Pierwszy skaner obrazujący organy powstał w 1951 roku. Jednym z jego pierwszych zastosowań była diagnostyka płodu.
Maszyny USG trafiły do szpitali na przełomie lat 60 i 70 XX wieku i od tamtej pory są jednymi z ważniejszych i najczęściej stosowanych urządzeń na świecie.

 

Na czym polega badanie?

Aparat ultrasonograficzny składa się z monitora i sondy. Sonda odpowiedzialna jest za wytwarzanie ultradźwięków, na monitorze zostaje wyświetlony obraz. Ultrasonografia medyczna wykorzystuje częstotliwości od 2 do 50 MHz. Fale ultradźwiękowe rozchodzą się z różną prędkości, odbijają się lub zostają pochłonięte, co pozwala rozróżnić badane struktury.
Badanie to jest nieinwazyjne i bezpieczne. Może być często powtarzane. W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich nie ma wpływu na zdrowie człowieka. USG pomaga sprawdzić kondycję poszczególnych organów oraz umożliwia wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości.

 

Rodzaje badań USG i ich zastosowanie

Aparat ultrasonograficzny stosowany jest w wielu dziedzinach medycyny. Jednym z bardziej znanych zastosowań jest użycie go w położnictwie. Dzięki badaniu USG możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Lekarz odczyta z niego także wielkość i kształt różnych części ciała dziecka, umiejscowienie łożyska i ilość wód płodowych.
Badania ultrasonograficzne pozwala na ocenienie stanu jajników. Umożliwia także wykrycie ewentualnych mięśniaków czy torbieli.
Kolejnym zastosowaniem aparatu jest możliwość wykonania USG jamy brzusznej. Obrazuje ono wygląd i stan wątroby, trzustki, nerek, śledziony. Pozwala także na wykrycie płynu znajdującego się w brzuchu lub w klatce piersiowej. Badanie pokazuje także ewentualne złogi, powszechnie zwane kamieniami, w nerkach i pęcherzyku żółciowym.
Bardzo ważnym zastosowaniem ultrasonografu jest także USG serca. Echokardiografia wykorzystuje fale ultradźwiękowe, by uzyskać obraz, pozwalający ocenić budowę i pracę serca.
To jednak nie koniec! Ultrasonograf znajduje swoje zastosowanie, w niemal każdej dziedzinie medycyny. Niektórymi z pozostałych, wykonywanych dzięki niemu badań są: USG oka, ślinianek, stawów, piersi, tarczycy i węzłów chłonnych.
Z aparatu ultrasonograficznego korzystają przychodnie na całym świecie. Jeśli interesuje nas USG ortopedyczne możemy skorzystac z oferty badań USG w Rehavitae w Ostrowcu. Placówka zapewnia kompleksową opiekę medyczną w zakresie ortopedii, osteopatii, dietetyki, urologi, pneumologi i rehabilitacji. Przychodnia stosuje szereg nowoczesnych urządzeń, gwarantujących postawienie trafnej diagnozy. Kadra specjalistów natomiast zajmuje się leczeniem pacjenta.